Beszámoló
A Transylvania Trust Alapítvány idén is megszervezte a több mint 20 éves hagyománnyal rendelkező műemlékvédelmi helyreállító tábort, amelynek helyszíne a Kolozs megyei Bonchidán található Bánffy-kastély, időpontja 2022. július 31 – augusztus 13.
A program keretében a felújítás alatt lévő bonchidai Bánffy-kastélyban fiatal mérnök, építész, művészettörténész-generáció számára szakoktatást biztosítottunk oly módon, hogy romániai építészek, mérnökök, művészettörténészek és helyreállító mesterek elméleti és gyakorlati továbbképzésben részesítettek 20 hallgatót, akik Romániából, Magyarországról, Franciaországból és Azerbajdzsánból érkeztek. A program alapvető célkitűzése az építész és építőmérnök hallgatók, de már dolgozó szakmunkások elméleti és gyakorlati képzése a hagyományos építőmesterségek (kőművesség, díszvakolatok, ácsmunka, bútorhelyreállítás) terén.
A romániai felsőoktatási rendszerben az építészeti szakon tanuló diákok műemlékvédelemmel kapcsolatos ismeretei rendkívül hiányosak, jelenleg csupán opcionális tantárgyként sajátíthatják el az egyetemen a műemlékvédelem elméleti alapjait. A gyakorlati szaktudás megszerzésére egyáltalán nincs lehetőség az egyetemi képzés során. Így a bonchidai kastélyban végzett felújítási munkálatokban való részvétel hiánypótló szakmai lehetőséggé vált az építészeti szakon tanuló egyetemi hallgatók számára. A képzés céljai: műemlékvédelmi szakemberréteg továbbképzése; műhelygyakorlatok biztosítása; elméleti képzés szervezése romániai és nagy-britanniai egyetemek oktatóinak részvételével; gyakorlati képzés mesterek vezetésével, mely tudás aztán a résztvevők munkahelyeik, intézményeik keretén belül is továbbadható lesz; a hagyományos építőmesterségek terén is használható ismeretek és gyakorlati tudás átadása; műemléképületek helyreállítása a gyakorlati képzés eredményeként.
A képzés időtartama két hét volt, mely elméleti és gyakorlati képzések ötvözete. A kőműves és hagyományos asztalos, bútorhelyreállító műhely során a hallgatók közvetlenül részt vettek a Bánffy-kastély helyreállításában. Az elméleti oktatásban egy nagy-britanniai szakember és romániai előadók vettek részt. A gyakorlati képzést romániai mesterek segítik.
A kőműves műhely keretében a diákok részt vettek a főépület északi falazatának és a konyhaépület bástyájának megerősítésében és vakolási munkálataiban, tanultak faldíszítő technikákat (díszvakolat, freskó, stukkó, sgraffitto); a bútorhelyreállítási munkálatok során egy korabeli szekrényt restauráltak, és a kastély ablakainak készítésében segédkeztek.
A program eredményei között a legfontosabb, hogy a résztvevők használható tudásra tettek szert, ugyanakkor a Bánffy-kastély felújítási munkálatai is előrehaladtak.
Számszerűsíthető eredmények: 1 program, 20 résztvevő, 2 gyakorlati műhely, 6 elméleti előadás 5 előadó részvételével, 3 gyakorlati mester jelenléte a műhelyek során.
Az esemény támogatói: a Romániai Építészek Rendje az Építészeti Illeték által, a The Prince’s Foundation, a magyarországi Nemzeti Kulturális Alap és a Communitas Alapítvány.