• Elméleti oktató és tervező
    Specializálódott a kortárs várostervezési és köztérrendezési beavatkozásokra műemléki környezetben.

  • Oktatói pálya
    Diplomát szerzett a Kolozsvári Műszaki Egyetemen (2003) és a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (2006), majd 2015-ben doktorált a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.

  • Tudományos tagság és zsűrizés
    Tagja több szakmai szervezetnek (OAR, RUR, MUT) Romániában és Magyarországon, továbbá több pályázaton és kiállításon zsűrizett.

  • Interdiszciplináris kutatás
    Részt vett különféle interdiszciplináris kutatási projektekben az építészet, tájépítészet és urbanisztika területén.

  • Több egyetem vendégelőadója
    Oktat a Kolozsvári Műszaki Egyetemen, a Sapientia Egyetemen, és vendégoktató a Babeș-Bolyai Egyetem továbbképzési programjában az épített örökség védelméről.

  • Fókusz a történeti urbanisztikára
    Kutatási területe a történeti városok morfológiája, közterek építészete, és a közép-kelet-európai kultúrtájak szerepe a kortárs területrendezésben.

Dr. arh. Ványolós Endre elméleti oktató az Épített örökség helyreállító szakképzésen, előadása címe: Kortárs várostervezési, köztérrendezési beavatkozások műemléki környezetben. 

A Kolozsvári Műszaki Egyetem Építészeti és Urbanisztikai Karán (2003), majd a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Történelemtudomány és Filozófia Karán, az Építettörökség-felújításra szakosító posztgraduális képzésen (2006) szerzett diplomát. 2015-ben a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen doktorált. 

Tervezőként számos hazai és nemzetközi szakirányú pályázaton, versenyen és kiállításon vett részt, valamint több alkalommal zsűrizett. Tagja több romániai és magyarországi szakmai szervezetnek (OAR, RUR, MUT), illetve helyi közigazgatások, valamint a Kulturális Minisztérium tudományos és műszaki bizottságainak. 

Két évtizedes szakmai tevékenysége során, az építészet, tájépítészet és urbanisztika területén végzett tervezői tevékenységét kiegészítve, interdiszciplináris kollektívák kutatási projektjeiben vett részt. 2008-tól napjainkig a Kolozsvári Műszaki Egyetem Építészeti és Urbanisztikai Karának meghívott előadótanáraként, 2018 óta pedig a Sapientia Egyetem Tájépítészeti programjának docenseként végzi tudományos tevékenységét, valamint több éven át a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Történelemtudomány és Filozófia Karán szervezett Az épített örökség védelmére és felújítására irányuló továbbképzési és szakmai fejlesztési (posztgraduális) program vendégoktatójaként tevékenykedett. Szakterülete a történeti urbanisztika, különös tekintettel a történeti városok morfológiájára, a közterek építészetére, az erdélyi és általában a közép-kelet-európai kultúrtájakra, valamint ezek szerepére a kortárs területrendezésben és városrendezésben.