Beszámoló
A bonchidai Bánffy-kastély helyreállításán munkálkodó Transylvania Trust Alapítvány 2024 nyarán összesen két épített örökség helyreállító programot tartott. Az első modulra augusztus 4–17-e között került sor, Hagyományos építőmesterségek és épített örökség helyreállító szakképzés címmel, a második modulra pedig augusztus 18–31-e között, Épített örökség helyreállító szakmai tábor a bonchidai Bánffy-kastélyban címmel.
A program egyetemi hallgatóknak (építészek, építőmérnökök, tájépítészek, régészek, művészettörténészek stb.) és az építőiparban dolgozóknak szólt, de szívesen fogadtunk más területről érkező érdeklődőket is. Az első modulon 26 résztvevőt fogadtunk négy különböző országból (Románia, Magyarország, Franciaország, Finnország), míg a másodikon 25 résztvevőt öt különböző országból (Románia, Magyarország, Franciaország, Olaszország, Amerikai Egyesült Államok).
A program ideje alatt az ottlévők az első modulon három, a második modulon pedig két műhelymunkán vehettek részt, tapasztalt gyakorlati oktatók vezetésével. A gyakorlati oktatást elméleti előadások előzték meg, amelyeket hazai és külföldi tanárok tartottak. Ezen kívül, az első modul egyes estéin a résztvevőknek alkalmuk adódott szakképzett meghívottakkal találkozni, és az örökségvédelem különböző tematikáit érintő előadásokon, beszélgetéseken részt venni.
A képzés első napját kizárólag az elméleti oktatásnak szenteltük, amely során a résztvevők megismerhették a kastélyban több, mint két évtizede zajló szakmai program múltját, a kastély történelmét és építészeti fejlődését, valamint különböző előadásokat hallgathattak a kulturális örökség védelméről (örökségvédelmi és -helyreállítási alapelvek, műszaki, régészeti, urbanisztikai, mérnöki stb. szempontok).
A képzés hátralévő részében, a második nap elején közösen megtartott munka- és egészségvédelmi előírások ismertetése után, a résztvevők különböző műhelyek keretében részesültek gyakorlati képzésben, ahol megismerkedhettek a kőművességgel, boltozathelyreállítással és faldíszítő technikákkal (fresco, secco, sgraffito, stucco marmorino), a hagyományos asztalossággal és régi bútorok restaurálásával, valamint a kőfaragással (az első modulban).
A kőműves műhelyben a résztvevők először megismerkedtek a program során használt szerszámokkal és anyagokkal, kivált a kastély helyreállítási munkálataihoz szükséges mészhabarcs jellemzőivel, majd több csoportba osztva és időnként cserélődve több helyen dolgoztak úgy, hogy mindenkinek legyen alkalma mindent kipróbálni: az első modul során egyesek a konyhaépülethez kapcsolódó kerek torony lábazatának vakolatát újították fel – így a vakolást gyakorolták; mások az istálló lábazatát erősítették meg – ezáltal a falazatmegerősítés technikáit sajátították el; megint mások pedig az istálló egyik csehsüveg-boltozatának újjáépítésén dolgoztak – megismerkedve a boltozatrekonstrukció elméletével és gyakorlatba ültetésével. A második modul során: egyesek a kapuépület és a hozzá kapcsolódó íves alaprajzú épületrész ablaknyílásainak bélésfalait egészítették ki – így falazást tanultak; mások az istálló belső falfelületeit vakolták; illetve folytatódott az istálló lábazatának megerősítése és az istálló csehsüveg-boltozatának rekonstrukciója is. A faldíszítő technikák (fresco, secco, sgraffito, stucco marmorino) elsajátítására mindenkinek két nap jutott.
A hagyományos asztalos és bútorrestauráló műhelyben a résztvevők együtt dolgoztak. Először ők is megismerkedtek a mesterség sajátos szerszámaival és eszközeivel, tanultak a faanyagról és az asztalosságban használt kötésekről, illesztésekről, majd lépésről lépésre haladva restauráltak egy régi, hagyományos asztalostechnikákkal készített bútordarabot.
Az első modul során szervezett kőfaragó műhely alatt a résztvevők az istálló falazott pilléreinek hiányzó lábazati kőelemeit faragták újra, amely során megismerkedtek a különböző típusú és használatú vésőkkel, a szakma sajátos szerszámaival, majd a kőtisztítás és -kiegészítés módszereibe is beavatást nyertek.
Az első modul során összesen négy esti beszélgetést is szerveztünk, ahol a résztvevők Ioana Rus-Cacovean művészettörténésszel együtt fedezhették fel a bonchidai Bánffy-kastély kommunista múltját, Mihály Ferenc farestaurátorral esettanulmányokat vizsgálhattak meg, Virgil Pop építésszel a szín jelentőségét vitathatták meg a restaurálásban, és nem utolsó sorban Claudiu Salanță építésszel megismerhették a népi építészet és a vidéki épített örökség hasznosításának lehetőségeit.
A program keretében a diákok egy tanulmányi kiránduláson is részt vettek. Első állomása Torockó volt, ahol a település hagyományos házait csodálhatták meg, valamint meglátogatták a néprajzi múzeumot és az unitárius templomot. Ezután Székre utaztak, ahol megtekintették a református templomot, megismerkedtek a falu hagyományaival és a széki nádasban is sétáltak egyet.
A képzés végén a résztvevőket egy írásbeli vizsga alapján kiértékelték, akik pedig teljesítették az elvárt kritériumokat, elismerő tanúsítványt kaptak. Ugyanakkor, a diákok meglátogatták az összes műhelyt, ahol bemutatták egymásnak a két hét alatt elvégzett munkákat.
A program társtámogatói: (első modul) a romániai Nemzeti Kulturális Alap (AFCN) és a Communitas Alapítvány; (második modul) a Romániai Építészek Rendje az Építészeti Illeték által és a The King’s Foundation, valamint a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).