HomeMiről szól a képzés?

Miről szól a képzés?

Videó lejátszása

Mióta?

A Transylvania Trust Alapítvány programjai között 1999 óta szerepel az épített örökség helyreállító szakképzés, melynek 2001 óta állandó helyszíne a bonchidai Bánffy-kastély. Az ezt elősegítő Épített Örökség Helyreállító Szakképző Központ 2005-ben nyílt meg a kastélyban.

Hogyan?

A történeti épületek felújításában a minimális beavatkozás elvét, a technológiák és építőanyagok kompatibilitásának szükségességét, valamint a helyi erőforrások használatát tartjuk alapvető fontosságúnak. Szükségesnek tartjuk a történeti épületek kutatását, megismerését és dokumentálását a beavatkozások előtt és alatt. A történeti épületek helyreállításának integrált megközelítését támogatjuk.

Kikkel?

Kikkel?

Mivel a történeti környezet védelme számos szakma együttműködését kívánja meg, ezért a megszokott gyakorlati képzések mellett a szakképzés terepgyakorlatot biztosít tájépítészek, művészettörténészek és régészek számára is. Támogatjuk a mesteremberek, építőtelep-vezetők és a tervezők közötti valós együttműködést, fontosnak tartva a mesterségbeli tudás tiszteletét és elismerését.

Miért?

A központ célkitűzése a szakképzések során az épített környezet szakszerű védelme, a hagyományos építőmesterségek oktatása, a történeti épületek helyreállításának és karbantartásának elősegítése, és ezzel párhuzamosan egy veszélyeztetett, kiemelt fontosságú műemlék helyreállítása.

Kikkel?

Mivel a történeti környezet védelme számos szakma együttműködését kívánja meg, ezért a megszokott gyakorlati képzések mellett a szakképzés terepgyakorlatot biztosít tájépítészek, művészettörténészek és régészek számára is. Támogatjuk a mesteremberek, építőtelep-vezetők és a tervezők közötti valós együttműködést, fontosnak tartva a mesterségbeli tudás tiszteletét és elismerését.

VAlami cim

A képzések kéthetes modulokból állnak, amelyek során a történeti környezet kutatásának, helyreállításának elméletét és gyakorlatát oktatjuk. A hangsúlyt a hallgatók gyakorlati képzésére helyezzük, akik a kőműves-, ács-, asztalos-, bútorrestauráló- és kőfaragóműhelyekben közvetlenül részt vesznek a kastély helyreállításában. 2011-től a gyakorlati képzés kínálata gazdagodott: a mész használatával és dekoratív technikákkal (freskó, sgraffito, stucco marmorino) ismerkedhetnek meg a résztvevők. A műhelygyakorlatokat romániai mesterek vezetik.

Menetrend

A modulok elején a résztvevők elméleti oktatásban részesülnek, melynek témája az épített örökség helyreállításának alapelvei és módszerei. Az előadásokat angliai és romániai egyetemek oktatói, valamint műemlékvédelmi szakemberek tartják. Építőipari munkások mellett az utóbbi években a hangsúly az építész és építőmérnök, régész, művészettörténész, illetve szakmérnöki képzésen résztvevő hallgatókra tevődött, akik szakmai gyakorlatukat végzik a program keretében.

A jövő a tét

Képzésünk különösen fontos, hisz ezek a felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberek tervezik és irányítják majd a jövőben az építészeti örökség felújítását és karbantartását.

A Transylvania Trust Alapítvány a Babeş–Bolyai Tudományegyetemmel közösen 1998 óta szervezi az ország egyetlen épített örökség felújító posztgraduális képzését (2020-as átszervezése óta Az épített örökség védelmére és felújítására irányuló továbbképzési és szakmai fejlesztési program), melynek diákjai szintén Bonchidán részesülnek gyakorlati oktatásban. A posztgraduális képzést sikeresen befejező hallgatók a Kulturális Minisztérium által elismert tanúsítványt kapnak, amely immár széles körben elfogadott a romániai épülethelyreállítási szakipar által is.

Eredmények

Számokban

Eddig 32 ország (Románia, Magyarország, Ausztria, Luxemburg, Egyiptom, Szlovákia, Szlovénia, Csehország, Lengyelország, Észtország, Svédország, Lettország, Franciaország, Belgium, Koszovó, Montenegró, Albánia, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Oroszország, Finnország, Írország, az Egyesült Királyság, Brazília, Ausztrália, az Amerikai Egyesült Államok, Görögország, Moldávia, Norvégia, Spanyolország, Portugália) több mint 3000 résztvevője részesült képzésben. Szakmai hátterük tekintetében a hallgatók lefedték az építettörökség-védelemmel kapcsolatos valamennyi szakterületet.

Szakmai elismerések

A szakképző program 2008-ban elnyerte az Európai Unió örökségvédelmi tevékenységekért megítélt legnagyobb kitüntetését: az Europa Nostra nagydíjat. A díj megítélésében elsődleges szerepet játszott a szakképző program kettős jellege: az oktatás gyakorlati része a kastély helyreállításában való részvétel által valósul meg.

2021-ben az Alapítvány elnyerte a romániai Nemzeti Kulturális Alap (AFCN) Díját az örökség népszerűsítésében alkalmazott innovatív megoldásokért. Ugyanabban az évben, a romániai Építészeti Biennálén az Építészeti nyári iskolák, alkotótáborok szekció nagydíjával tüntették ki egy csehsüveg boltozat helyreállításáért a bonchidai Bánffy-kastély egykori istállójában.

Kőfaragás

Hagyományos asztalosság és bútorhelyreállítás

Kőművesség és faldíszítő technikák

Kőfaragás

A bonchidai Bánffy-kastély épületeinél a kőnek négy fő alkalmazási területe van: kőfalazatok, kőburkolatok, nyílászárók, kapuk kőkeretei, illetve szobrok vagy egyéb faragott díszítőelemek. Ezért a kőfaragó műhelymunkák elsősorban a kastélyban fennmaradt építészeti elemek, keretek kiegészítésére szolgáló új kőelemek faragására, valamint kőrestaurálási technikák alkalmazására összpontosítottak. A helyreállítás általános alapelve a meglévő anyagok maximális megőrzése, illetve pótlások, javítások esetén a kompatibilitás biztosítása. A résztvevők először a mesterség sajátos szerszámaival és anyagával (ez esetben mészkő) ismerkednek meg, majd ezt követően kezdődik a tényleges munka, amelyet minden egyes szakaszban szakképzett mesterek irányítanak. Az elkészített darabok nagy része felhasználásra kerül a kastélyban.

Hagyományos asztalosság és bútorhelyreállítás

A hagyományos asztalosság kulcsfontosságú szerepet játszik az épített örökség megőrzésében, mivel biztosítja a műemlékek hitelességét, miközben megőrzi a generációkon átörökített kézműves technikákat. A kastélyban működő asztalosműhely tevékenységei révén igyekszik megőrizni e mesterség sajátos ismeretanyagát.
Emellett a régi bútorok felújításának és restaurálásának technikáit is oktatja, amely ismereteket a műhely résztvevői saját otthonukban is alkalmazhatnak. A műhely során ezek megismerkednek a mesterség sajátos szerszámaival és technikáival, mint pl. az asztalosságban használt kötésekkel, a használt faanyagok tulajdonságaival, valamint a hagyományos bútordarabok restaurálásának és felújításának technikáival, mint amilyen a javításokhoz, kiegészítésekhez használt faanyagok színének egyeztetése az eredeti darabhoz.

Kőművesség és faldíszítő technikák

Mivel a bonchidai Bánffy-kastély helyreállítása a minimális beavatkozás, az anyagok kompatibilitása és a helyi anyagok felhasználása alapelveit hirdeti, a kőműves műhely mészpasztát, homokot, téglát és követ hasznosít tevékenységei során. Az oktatás elején a résztvevők megismerkednek azokkal a szerszámokkal és anyagokkal, amelyekkel a két hét során dolgoznak, valamint a mesterek bemutatják azokat a technikákat, amelyeket alkalmazni fognak. Ezután a résztvevők csoportokra osztva dolgoznak a kastély különböző pontjain, azzal a céllal, hogy mindenki kipróbálhassa a műhely során elsajátítható technikák mindegyikét: történelmi falazat megerősítése és összeszövése, kijavítása, boltívek és boltozatok helyreállítása/ rekonstrukciója, vakolás, meszelés stb. Különös hangsúlyt kap a faldíszítő technikákat oktató műhely, ahol a résztvevők elsajátíthatják a freskó, sgraffito vagy stucco marmorino technikák kivitelezését.

Videó lejátszása

Remek videó a restaurálásról

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.

Rólunk mondták

Mirună

  • Tetszik, hogy itt minden nagyon jól helyre van állítva.  Minden, amit elvégeztek, minőségi munka.

Lisa

  • Történelmi épületekkel dolgozom, de sok adminisztrációs munkát végzek. Szóval nincs meg a technikai tudásom. Így ez segített jobban megérteni és értékelni ezeket az épületeket.

Robert

  • Megtanultam faragni, és más módon értékelni a kőműves és a kőfaragó munkáját.

Olga

  • Szerintem ez teljesen varázslatos.

Készen állsz a kihívásra?

Kapcsolat

    Van kérdésed?